
STM Dux Swivel Folio Case for 10.9" iPad in Black / Transparent
DUX SWIVEL
Better comfort, more productivity. Dux Swivel makes working with an iPad even smarter – combining rugged protection, state-of-the-art ergonomics, and all the exceptional benefits expected from our flagship Dux cases. The 360 degree rotating stand gives multiple angles for typing and viewing, and the elastic strap provides security in the hand.
| Features | |
|---|---|
| Hand strap | Yes |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Compatibility | iPad 10th gen |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Material | Polycarbonate, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 257.1 mm |
| Depth | 27.6 mm |
| Width | 201.2 mm |
Original: $87.10
-65%$87.10
$30.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
DUX SWIVEL
Better comfort, more productivity. Dux Swivel makes working with an iPad even smarter – combining rugged protection, state-of-the-art ergonomics, and all the exceptional benefits expected from our flagship Dux cases. The 360 degree rotating stand gives multiple angles for typing and viewing, and the elastic strap provides security in the hand.
| Features | |
|---|---|
| Hand strap | Yes |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Compatibility | iPad 10th gen |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Material | Polycarbonate, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 257.1 mm |
| Depth | 27.6 mm |
| Width | 201.2 mm |






















