
STM Dux Plus Folio Case for 13" iPad Pro in Black / Transparent
Best-in-class protection for your iPad Pro
Tested to exceed U.S. Mil-Std 810H drop tests, the Dux Plus withstands the rigours of work and everyday use. Dux Plus features integrated Apple Pencil wireless charging and storage, STM’s patented magnetic closure, and transparent back for easy user customisation.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant, Drop resistance, Scratch resistant |
| Pen loop | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Number of stand modes | 1 |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Pro 13″ M4 (A2925, A2926, A3007) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Height | 291 mm |
| Depth | 16 mm |
| Width | 233 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Best-in-class protection for your iPad Pro
Tested to exceed U.S. Mil-Std 810H drop tests, the Dux Plus withstands the rigours of work and everyday use. Dux Plus features integrated Apple Pencil wireless charging and storage, STM’s patented magnetic closure, and transparent back for easy user customisation.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant, Drop resistance, Scratch resistant |
| Pen loop | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Number of stand modes | 1 |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Pro 13″ M4 (A2925, A2926, A3007) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black, Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Height | 291 mm |
| Depth | 16 mm |
| Width | 233 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |






















