
STM DUX Folio Case for Microsoft Surface Go in Black
The Dux is a sleek and rugged case designed to complement the Type Cover and Surface Pen while protecting your Microsoft Surface Go. Our unique, transparent back panel allows the pristine beauty of your device to shine through, and works great for asset tagging at schools or businesses. Slim and lightweight, yet super protective, the Dux has been tested to meet or exceed U.S. Department of Defense 810G drop tests standards.
Select Color
| Features | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Compatibility | Surface Go |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 250 g |
| Height | 267 mm |
| Depth | 20 mm |
| Width | 181 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Dux is a sleek and rugged case designed to complement the Type Cover and Surface Pen while protecting your Microsoft Surface Go. Our unique, transparent back panel allows the pristine beauty of your device to shine through, and works great for asset tagging at schools or businesses. Slim and lightweight, yet super protective, the Dux has been tested to meet or exceed U.S. Department of Defense 810G drop tests standards.
Select Color
| Features | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Compatibility | Surface Go |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate, Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 25.4 cm (10") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 250 g |
| Height | 267 mm |
| Depth | 20 mm |
| Width | 181 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Bluetooth | No |






















