StarTech.com 1m (3 ft) Apple 30-pin Dock Connector to USB Cable for iPhone / iPod / iPad with Stepped Connector

StarTech.com 1m (3 ft) Apple 30-pin Dock Connector to USB Cable for iPhone / iPod / iPad with Stepped Connector
Charge or sync your Apple devices, even when inside a protective case
The USB2ADC1M Apple (30-pin) Dock Connector to USB cable for iPhone, iPod and iPad (1m) offers a simple and reliable solution for connecting iOS-enabled mobile digital devices to your computer, for syncing or charging.
Plus, the USB to iPhone cable features a uniquely constructed stepped Apple Dock Connector, designed by StarTech.com. Unlike a regular connector, the exclusive stepped connector plugs into your iPhone, iPod or iPad, even when inside a protective case, avoiding the inconvenience of having to constantly remove the cover for every charge/sync.
This durable cable is Apple MFi certified and backed by our lifetime warranty to ensure dependable performance.
The StarTech.com Advantage
- Keep your iOS-enabled mobile digital device in its protective case while charging, with our unique stepped Apple dock connector
- Backed by StarTech.com Lifetime Warranty
| Features | |
|---|---|
| Weight | 35 g |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 22/30 |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 | Apple 30-pin |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 | USB A |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | White |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 64 g |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 215 mm |
| Package width | 92 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Charge or sync your Apple devices, even when inside a protective case
The USB2ADC1M Apple (30-pin) Dock Connector to USB cable for iPhone, iPod and iPad (1m) offers a simple and reliable solution for connecting iOS-enabled mobile digital devices to your computer, for syncing or charging.
Plus, the USB to iPhone cable features a uniquely constructed stepped Apple Dock Connector, designed by StarTech.com. Unlike a regular connector, the exclusive stepped connector plugs into your iPhone, iPod or iPad, even when inside a protective case, avoiding the inconvenience of having to constantly remove the cover for every charge/sync.
This durable cable is Apple MFi certified and backed by our lifetime warranty to ensure dependable performance.
The StarTech.com Advantage
- Keep your iOS-enabled mobile digital device in its protective case while charging, with our unique stepped Apple dock connector
- Backed by StarTech.com Lifetime Warranty
| Features | |
|---|---|
| Weight | 35 g |
| Plug and Play | Yes |
| AWG wire size | 22/30 |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 | Apple 30-pin |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 | USB A |
| Cable length | 1 m |
| Product colour | White |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 64 g |
| Package height | 32 mm |
| Package depth | 215 mm |
| Package width | 92 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |























