
SHOKZ OpenRun Pro 2 Mini Headset Wireless Ear-hook Sports Bluetooth Black
SHOKZ OpenRun Pro 2 Mini Headset Wireless Ear-hook Sports Bluetooth Black
Key Features
- Headband Type:
- Wired/Wireless:
- Microphone:
Overview
Meet OpenRun Pro 2, the all-new flagship headphone from Shokz that rewrites the rules of open-ear audio. Featuring DualPitch technology for top-tier sound, dual microphones for crystal clear calls, and an ultra-comfortable fit, the OpenRun Pro 2 helps you to keep going even during intense activities.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Sports |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Control unit | |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Battery recharge time | 1 h |
| Battery capacity | 150 mAh |
| Continuous audio playback time | 12 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Standby time | 240 h |
| Fast charging time | 5 min |
| Fast charging | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Input voltage (earpieces) | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
| Package width | 136 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 7.5 mm |
| Package depth | 167.5 mm |
| Package weight | 145 g |
| Carrying case | Yes |
| Packaging content | |
| Carrying case | Yes |
| Other features | |
| Volume control | Button |
| Package type | Box |
| Continuous audio playback time | 12 h |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
Original: $238.63
-65%$238.63
$83.52Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SHOKZ OpenRun Pro 2 Mini Headset Wireless Ear-hook Sports Bluetooth Black
Key Features
- Headband Type:
- Wired/Wireless:
- Microphone:
Overview
Meet OpenRun Pro 2, the all-new flagship headphone from Shokz that rewrites the rules of open-ear audio. Featuring DualPitch technology for top-tier sound, dual microphones for crystal clear calls, and an ultra-comfortable fit, the OpenRun Pro 2 helps you to keep going even during intense activities.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Sports |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Control type | Buttons |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
| Headphones | |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Control unit | |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Battery recharge time | 1 h |
| Battery capacity | 150 mAh |
| Continuous audio playback time | 12 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Standby time | 240 h |
| Fast charging time | 5 min |
| Fast charging | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Input voltage (earpieces) | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
| Package width | 136 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 7.5 mm |
| Package depth | 167.5 mm |
| Package weight | 145 g |
| Carrying case | Yes |
| Packaging content | |
| Carrying case | Yes |
| Other features | |
| Volume control | Button |
| Package type | Box |
| Continuous audio playback time | 12 h |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP |














