✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

SHOKZ OpenFit Headphones Wireless Ear-hook Calls/Music/Sport/Everyday Bluetooth White
SHOKZ OpenFit Headphones Wireless Ear-hook Calls/Music/Sport/Everyday Bluetooth White
Key Features
- Headband Type:
- Wired/Wireless:
- Microphone:
Overview
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | White |
| Protection features | Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Housing material | Plastic |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | White |
| Design | |
| Product type | Headphones |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | White |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | No |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP/ AVRCP/ HFP/ HSP |
| Frequency response (music mode) | 50 - 16000 Hz |
| Headphones | |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Battery | |
| Battery voltage | 5 V |
| Battery capacity | 58 mAh |
| Continuous audio playback time | 7 h |
| Standby time | 10 h |
| Fast charging time | 5 min |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 73.85 g |
| Charging case weight | 57 g |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Other features | |
| Continuous audio playback time | 7 h |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP/ AVRCP/ HFP/ HSP |
$182.14
SHOKZ OpenFit Headphones Wireless Ear-hook Calls/Music/Sport/Everyday Bluetooth White—
$182.14
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SHOKZ OpenFit Headphones Wireless Ear-hook Calls/Music/Sport/Everyday Bluetooth White
Key Features
- Headband Type:
- Wired/Wireless:
- Microphone:
Overview
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | White |
| Protection features | Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Housing material | Plastic |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | White |
| Design | |
| Product type | Headphones |
| Microphone type | Built-in |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | White |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | No |
| USB connectivity | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP/ AVRCP/ HFP/ HSP |
| Frequency response (music mode) | 50 - 16000 Hz |
| Headphones | |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Battery | |
| Battery voltage | 5 V |
| Battery capacity | 58 mAh |
| Continuous audio playback time | 7 h |
| Standby time | 10 h |
| Fast charging time | 5 min |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 73.85 g |
| Charging case weight | 57 g |
| Packaging data | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Other features | |
| Continuous audio playback time | 7 h |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | A2DP/ AVRCP/ HFP/ HSP |














