
Seagate Enterprise Exos X22 - 7.2K RPM SAS 3.5" HDD - 22 TB
Powerful performance with proven technology—Seagate’s Exos X22 drives are built off the platform that’s shipped millions globally and deployed in leading cloud service provider solutions—making
them the most sought-after drives in our datasphere. Designed with the highest rack-space efficiency and protected with Seagate Secure, Exos X22 offers extreme market-leading capacity, earning
customer confidence by delivering trusted peace of mind.
| Features | |
|---|---|
| Mean time to failure (MTTF) | 2500000 h |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Average latency | 4.16 ms |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| Component for | Server/workstation |
| Type | HDD |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 22 TB |
| HDD size | 3.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Power consumption (typical) | 5.5 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating shock | 200 G |
| Operating shock | 40 G |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 680 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Width | 101.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
Original: $769.72
-65%$769.72
$269.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Powerful performance with proven technology—Seagate’s Exos X22 drives are built off the platform that’s shipped millions globally and deployed in leading cloud service provider solutions—making
them the most sought-after drives in our datasphere. Designed with the highest rack-space efficiency and protected with Seagate Secure, Exos X22 offers extreme market-leading capacity, earning
customer confidence by delivering trusted peace of mind.
| Features | |
|---|---|
| Mean time to failure (MTTF) | 2500000 h |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Average latency | 4.16 ms |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| Component for | Server/workstation |
| Type | HDD |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 22 TB |
| HDD size | 3.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Power consumption (typical) | 5.5 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating shock | 200 G |
| Operating shock | 40 G |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 680 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Width | 101.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
















