
Satechi ST-TCPDCCM 72W Type-C PD Car Charger Adapter
Bring your devices’ along for the ride with the Satechi 72W Type-C PD Car Charger. Using the latest Power Delivery technology, the 72W Car Charger delivers up to 60W from its USB-C port to fast charge compatible laptops, tablets and smartphones, and an extra USB-A port to simultaneously power another device, up to 12W.
Powerful Charging On-The-Go
Enjoy powerful charging without compromising on convenience, featuring a USB-C PD port to fast charge compatible laptops, tablets, and smartphones, up to 60W. Includes a USB-A port for charging another smartphone or tablet, up to 12W.
Worry-Free Charging
Equipped with built-in short circuit and over-temperature protection to safely charge your connected devices.
Sleek & Ultra-Compact
Its ultra-compact design conveniently fits in your car’s cigarette port with a modern, brushed aluminum finish to complement nearly any car interior.
| Performance | |
|---|---|
| USB Power Delivery | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Power source type | Cigar lighter |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Auto |
| Design | |
|---|---|
| Illuminated USB port | Yes |
| Product colour | Grey |
| Power | |
|---|---|
| Port 2 output power | 12 W |
| Port 1 output power | 60 W |
| Maximum power | 72 W |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 62.4 g |
| Height | 25.4 mm |
| Depth | 83.8 mm |
| Width | 25.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring your devices’ along for the ride with the Satechi 72W Type-C PD Car Charger. Using the latest Power Delivery technology, the 72W Car Charger delivers up to 60W from its USB-C port to fast charge compatible laptops, tablets and smartphones, and an extra USB-A port to simultaneously power another device, up to 12W.
Powerful Charging On-The-Go
Enjoy powerful charging without compromising on convenience, featuring a USB-C PD port to fast charge compatible laptops, tablets, and smartphones, up to 60W. Includes a USB-A port for charging another smartphone or tablet, up to 12W.
Worry-Free Charging
Equipped with built-in short circuit and over-temperature protection to safely charge your connected devices.
Sleek & Ultra-Compact
Its ultra-compact design conveniently fits in your car’s cigarette port with a modern, brushed aluminum finish to complement nearly any car interior.
| Performance | |
|---|---|
| USB Power Delivery | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Power source type | Cigar lighter |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Auto |
| Design | |
|---|---|
| Illuminated USB port | Yes |
| Product colour | Grey |
| Power | |
|---|---|
| Port 2 output power | 12 W |
| Port 1 output power | 60 W |
| Maximum power | 72 W |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 62.4 g |
| Height | 25.4 mm |
| Depth | 83.8 mm |
| Width | 25.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |























