
Satechi ST-MC2TCAM-UK mobile device charger Universal Grey AC Fast charging Indoor
The Satechi 75W Dual Type-C PD Travel Charger is a game-changer for your work setup, consolidating four separate power adapters into one powerful USB-C PD charger.
Dual Power Delivery
Features two powerful USB-C PD ports, designed to simultaneously charge up to two Type-C devices. Supports fast charging with compatible smartphones.
Compact, Travel-Friendly Design
Features a broad voltage input range (100-240V), perfect for traveling internationally with a sleek, compact design to easily store in your luggage or carry-on. Does not function as a portable battery charger.
Additional Safety Features
Housed in durable, heat-resistant materials and complies with CE, ETL, USBIF, and FCC standards to ensure a safe, worry-free charge.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE, ETL, USBIF, FCC |
| Compatibility | 2020/2019/2018/2017/2016 MacBook Pro, 2020/2018 MacBook Air, 2019 iPad, 2020/2018 iPad Pro, iPad Air/Mini, 2015/2016/2017 MacBook, iPhone 12 Pro Max/12 Pro/12 Mini/12, 11 Pro Max/11 Pro/11, XS Max/XS/XR, Nintendo Switch, Microsoft Surface Laptop 3/Surface Pro 7/Go, Google PixelBook Go, Samsung Galaxy S10 Plus/S10/S9 Plus/S9 and more. Does not support Samsung S20. |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| USB Power Delivery | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Power source type | AC |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Power |
| Product colour | Grey |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 75 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 214 g |
| Height | 23 mm |
| Depth | 103 mm |
| Width | 72 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044090 |
Original: $146.31
-65%$146.31
$51.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Satechi 75W Dual Type-C PD Travel Charger is a game-changer for your work setup, consolidating four separate power adapters into one powerful USB-C PD charger.
Dual Power Delivery
Features two powerful USB-C PD ports, designed to simultaneously charge up to two Type-C devices. Supports fast charging with compatible smartphones.
Compact, Travel-Friendly Design
Features a broad voltage input range (100-240V), perfect for traveling internationally with a sleek, compact design to easily store in your luggage or carry-on. Does not function as a portable battery charger.
Additional Safety Features
Housed in durable, heat-resistant materials and complies with CE, ETL, USBIF, and FCC standards to ensure a safe, worry-free charge.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE, ETL, USBIF, FCC |
| Compatibility | 2020/2019/2018/2017/2016 MacBook Pro, 2020/2018 MacBook Air, 2019 iPad, 2020/2018 iPad Pro, iPad Air/Mini, 2015/2016/2017 MacBook, iPhone 12 Pro Max/12 Pro/12 Mini/12, 11 Pro Max/11 Pro/11, XS Max/XS/XR, Nintendo Switch, Microsoft Surface Laptop 3/Surface Pro 7/Go, Google PixelBook Go, Samsung Galaxy S10 Plus/S10/S9 Plus/S9 and more. Does not support Samsung S20. |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| USB Power Delivery | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Power source type | AC |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Power |
| Product colour | Grey |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 75 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 214 g |
| Height | 23 mm |
| Depth | 103 mm |
| Width | 72 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044090 |























