
Sapphire PULSE - AMD 16 GB GDDR6 Radeon RX 7600 XT graphics card
Fuse Protection
In order to protect your card, the SAPPHIRE cards have fuse protection built into the circuit of the external PCI-E power connector to keep the components safe.
Optimized Composite Heatpipe
The composite heatpipes are fine-tuned for each individual cooling design with optimal heat flow, efficiently and evenly spreading out the heat to the entire cooling module.
Two-Ball Bearing
These feature Dual Ball bearing fans, which have an approximately 85% longer lifespan than sleeve bearings in our tests. The improvements to the fan blades means the solution is up to 10% quieter than the previous generation.
Tough Metal Backplate
The all-aluminum backplate provides additional rigidity that guarantees nothing bends and dust stays out. It also helps cool your card by increasing heat dissipation.
| Processor | |
|---|---|
| Stream processors | 2048 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Ray accelerators | 32 |
| Infinity cache | 32 MB |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2810 MHz |
| CUDA | No |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | Radeon RX 7600 XT |
| Graphics processor family | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| AMD FreeSync | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2.2 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling technology | Sapphire Dual-X |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin |
| Power consumption (max) | 192 W |
| Minimum system power supply | 600 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Minimum RAM | 8192 MB |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| General | |
|---|---|
| Product Family | PULSE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 250 mm |
| Height | 44.6 mm |
| Width | 129.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fuse Protection
In order to protect your card, the SAPPHIRE cards have fuse protection built into the circuit of the external PCI-E power connector to keep the components safe.
Optimized Composite Heatpipe
The composite heatpipes are fine-tuned for each individual cooling design with optimal heat flow, efficiently and evenly spreading out the heat to the entire cooling module.
Two-Ball Bearing
These feature Dual Ball bearing fans, which have an approximately 85% longer lifespan than sleeve bearings in our tests. The improvements to the fan blades means the solution is up to 10% quieter than the previous generation.
Tough Metal Backplate
The all-aluminum backplate provides additional rigidity that guarantees nothing bends and dust stays out. It also helps cool your card by increasing heat dissipation.
| Processor | |
|---|---|
| Stream processors | 2048 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Ray accelerators | 32 |
| Infinity cache | 32 MB |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2810 MHz |
| CUDA | No |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | Radeon RX 7600 XT |
| Graphics processor family | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| AMD FreeSync | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2.2 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling technology | Sapphire Dual-X |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin |
| Power consumption (max) | 192 W |
| Minimum system power supply | 600 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Minimum RAM | 8192 MB |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| General | |
|---|---|
| Product Family | PULSE |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 250 mm |
| Height | 44.6 mm |
| Width | 129.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |





















