
Samsung EP-T4510XBEGGB mobile device charger Universal Black USB Fast charging Indoor
Super-fast charging for a wide range of devices.
With the 45W charger, you can get your Galaxy to full bars super-fast. You’ll also get a convenient extra-long 1.8m cable in the box.
Universal Compatibility
From earbuds to tablets, charge a wide range of devices at optimal speeds and take advantage of fast charging times
Safe and stable can be fast and powerful too.
Give your Galaxy devices the stable and secure power source they deserve. Under normal use conditions, this charger provides protection against hazards such as overcurrent, short circuits, temperature fluctuations and so much more.
| Performance | |
|---|---|
| Fast charging | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Power source type | USB |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Minimum output voltage | 5 V |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Maximum power | 45 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 128.5 g |
| Height | 78.6 mm |
| Depth | 28 mm |
| Width | 49 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Output voltage | 5 V |
Original: $87.10
-65%$87.10
$30.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Super-fast charging for a wide range of devices.
With the 45W charger, you can get your Galaxy to full bars super-fast. You’ll also get a convenient extra-long 1.8m cable in the box.
Universal Compatibility
From earbuds to tablets, charge a wide range of devices at optimal speeds and take advantage of fast charging times
Safe and stable can be fast and powerful too.
Give your Galaxy devices the stable and secure power source they deserve. Under normal use conditions, this charger provides protection against hazards such as overcurrent, short circuits, temperature fluctuations and so much more.
| Performance | |
|---|---|
| Fast charging | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Power source type | USB |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Minimum output voltage | 5 V |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Maximum power | 45 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 128.5 g |
| Height | 78.6 mm |
| Depth | 28 mm |
| Width | 49 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Output voltage | 5 V |























