Samsung EP-T2510NBEGGB mobile device charger Universal Black USB Fast charging Indoor
Powerfully refined
The new Power Adapter boosts your workstation with up to 25W Super Fast Charging for devices compatible with USB Type-C cables.
Compact yet powerful
They're getting smaller and smaller. Your Power Adapter, available in Black and White, is now slimmer and more travel-friendly than its predecessor, thanks to GaN Tech.
As safe as is fast
Nothing's more important. Stay safe from overcurrent, short circuits and high-temperature, low leakages and more.
Compatible with Type-C
Throw it in inside your bag of devices. Up to 25W charging for the workstation and your fleet of Type-C compatible devices, not to mention your Galaxy Family.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | Galaxy S10 5G, A80, A70 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Sockets quantity | 1 |
| Fast charging technology | Super Fast Charging |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power source type | USB |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Output current (5V) | 3 A |
| Minimum output voltage | 3.3 V |
| Maximum output voltage | 11 V |
| Maximum power | 25 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 877 g |
| Height | 27.1 mm |
| Depth | 68.7 mm |
| Width | 49 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
Original: $22.98
-65%$22.98
$8.04Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Powerfully refined
The new Power Adapter boosts your workstation with up to 25W Super Fast Charging for devices compatible with USB Type-C cables.
Compact yet powerful
They're getting smaller and smaller. Your Power Adapter, available in Black and White, is now slimmer and more travel-friendly than its predecessor, thanks to GaN Tech.
As safe as is fast
Nothing's more important. Stay safe from overcurrent, short circuits and high-temperature, low leakages and more.
Compatible with Type-C
Throw it in inside your bag of devices. Up to 25W charging for the workstation and your fleet of Type-C compatible devices, not to mention your Galaxy Family.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | Galaxy S10 5G, A80, A70 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Sockets quantity | 1 |
| Fast charging technology | Super Fast Charging |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power source type | USB |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Output current (5V) | 3 A |
| Minimum output voltage | 3.3 V |
| Maximum output voltage | 11 V |
| Maximum power | 25 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 877 g |
| Height | 27.1 mm |
| Depth | 68.7 mm |
| Width | 49 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |























