
Philips Hue Signe gradient floor lamp - White and colour ambience
Easy smart lighting
Complement your home’s decor with the slim, stylish black designof the gradient Signe floor lamp, which blends multiple colourstogether to paint the walls with a unique gradient of light.
Limitless possibilities
- Sync films, TV programmes, music, and games to smart lights
Easy smart lighting
- Control up to 10 lights with the Bluetooth app
- Control lights with your voice
- Create a personalised experience with colourful smart light
- Set the right mood with warm to cool white light
- Unlock the full suite of smart lighting features with the Bridge
- Dynamic light scenes
- Seamlessly blend colours
| Features | |
|---|---|
| Protection class | II |
| Bulb technology | Y |
| Light source replaceable | No |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Fixture dimmable | Yes |
| Suitable location | Bedroom, Living room |
| Bulb power | 29 W |
| Luminous flux | 2550 lm |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Light colour | White |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Bulb type | LED |
| Interface | Bluetooth |
| Type | Smart floor lighting |
| Power | |
|---|---|
| Bulb voltage | LED |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.27 kg |
| Length | 111 mm |
| Height | 1458 mm |
| Width | 111 mm |
| Depth | 111 mm |
| Cable length | 2 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package net weight | 2.37 kg |
| Package gross weight | 3.33 kg |
| Package weight | 3.33 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Batteries included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| Other features | |
|---|---|
| Zigbee Light Link | Yes |
| Portable | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| Net weight | 2.27 kg |
| Input voltage | 220-240 V |
| Material | Aluminium |
| Logistics data | |
|---|---|
| 12NC Logistic code(s) | 915005987801 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Easy smart lighting
Complement your home’s decor with the slim, stylish black designof the gradient Signe floor lamp, which blends multiple colourstogether to paint the walls with a unique gradient of light.
Limitless possibilities
- Sync films, TV programmes, music, and games to smart lights
Easy smart lighting
- Control up to 10 lights with the Bluetooth app
- Control lights with your voice
- Create a personalised experience with colourful smart light
- Set the right mood with warm to cool white light
- Unlock the full suite of smart lighting features with the Bridge
- Dynamic light scenes
- Seamlessly blend colours
| Features | |
|---|---|
| Protection class | II |
| Bulb technology | Y |
| Light source replaceable | No |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Fixture dimmable | Yes |
| Suitable location | Bedroom, Living room |
| Bulb power | 29 W |
| Luminous flux | 2550 lm |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Light colour | White |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Bulb type | LED |
| Interface | Bluetooth |
| Type | Smart floor lighting |
| Power | |
|---|---|
| Bulb voltage | LED |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.27 kg |
| Length | 111 mm |
| Height | 1458 mm |
| Width | 111 mm |
| Depth | 111 mm |
| Cable length | 2 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package net weight | 2.37 kg |
| Package gross weight | 3.33 kg |
| Package weight | 3.33 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Batteries included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| Other features | |
|---|---|
| Zigbee Light Link | Yes |
| Portable | No |
| Technical details | |
|---|---|
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| Net weight | 2.27 kg |
| Input voltage | 220-240 V |
| Material | Aluminium |
| Logistics data | |
|---|---|
| 12NC Logistic code(s) | 915005987801 |



















