
PDP Officially Licensed LVL 40 stereo headset (Switch and Switch Lite compatible)
It’s time to level up your headset with the bright, PDP AIRLITE Wired Headset for Nintendo Switch, Switch Lite, and Nintendo Switch - OLED Model!
The lightweight build offers long-lasting comfort whether you’re spending the day in co-op missions, or just playing a quick match. Hear your enemies before you see them with the two powerful 40mm speaker drivers. Give your team clear commands through the flexible, noise-canceling microphone, or flip it up to instantly mute it.
Keep your eyes on the game and make quick audio adjustments with the on-ear volume control, while the breathable ear cushions help you stay cool and prevent fatigue. Match your headset to the Neon Red/Neon Blue Joy-Con™ Controllers on your Nintendo Switch. Stay a step ahead with the Neon Pop AIRLITE Wired Headset!
| Performance | |
|---|---|
| Compatible products | Nintendo Switch, Nintendo Switch Lite, Nintendo Switch (OLED Model) |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Detachable cable | No |
| Cable colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Colour name | Neon Pop |
| Product colour | Black, Blue, Red |
| Headset type | Binaural |
| Recommended usage | Gaming |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Driver unit | 4 cm |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Microphone type | Boom |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Technical details | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 95045000 |
| Other features | |
|---|---|
| Microphone boom length | 15.2 cm |
- Level Up Your Game | LVL40 Wired Stereo Gaming Headset for Nintendo Switch
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
It’s time to level up your headset with the bright, PDP AIRLITE Wired Headset for Nintendo Switch, Switch Lite, and Nintendo Switch - OLED Model!
The lightweight build offers long-lasting comfort whether you’re spending the day in co-op missions, or just playing a quick match. Hear your enemies before you see them with the two powerful 40mm speaker drivers. Give your team clear commands through the flexible, noise-canceling microphone, or flip it up to instantly mute it.
Keep your eyes on the game and make quick audio adjustments with the on-ear volume control, while the breathable ear cushions help you stay cool and prevent fatigue. Match your headset to the Neon Red/Neon Blue Joy-Con™ Controllers on your Nintendo Switch. Stay a step ahead with the Neon Pop AIRLITE Wired Headset!
| Performance | |
|---|---|
| Compatible products | Nintendo Switch, Nintendo Switch Lite, Nintendo Switch (OLED Model) |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Detachable cable | No |
| Cable colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Colour name | Neon Pop |
| Product colour | Black, Blue, Red |
| Headset type | Binaural |
| Recommended usage | Gaming |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Driver unit | 4 cm |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone direction type | Bidirectional microphone |
| Microphone type | Boom |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Technical details | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 95045000 |
| Other features | |
|---|---|
| Microphone boom length | 15.2 cm |
- Level Up Your Game | LVL40 Wired Stereo Gaming Headset for Nintendo Switch

















