
Palit GeForce GT 710 2GB
Make your entire PC experience faster with the new Palit GeForce® GT 710 dedicated graphics card. Now, you can enjoy up to 10x better performance than integrated graphics in all your PC multimedia applications.
ThunderMaster
ThunderMaster is a utility program for the graphics card under Windows, and provides you to boost performance of the graphics card and to monitor the GPU information, which will only function correctly in conjunction with your new graphics adapter.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum analog resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Maximum digital resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Processor frequency | 954 MHz |
| CUDA cores | 192 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Graphics processor | GeForce GT 710 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 12.8 GB/s |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory bus | 64 bit |
| Graphics card memory type | GDDR3 |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x8 2.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Full HD | Yes |
| NVIDIA 3D Vision | Yes |
| Dual Link DVI | Yes |
| HDCP | No |
| OpenGL version | 4.5 |
| DirectX version | 12.0 |
| TV tuner integrated | No |
| PhysX | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Metallic |
| Number of slots | 2 |
| Cooling type | Passive |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 19 W |
| Minimum system power supply | 300 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 115 mm |
| Height | 69 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Manual | Yes |
Original: $109.57
-65%$109.57
$38.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make your entire PC experience faster with the new Palit GeForce® GT 710 dedicated graphics card. Now, you can enjoy up to 10x better performance than integrated graphics in all your PC multimedia applications.
ThunderMaster
ThunderMaster is a utility program for the graphics card under Windows, and provides you to boost performance of the graphics card and to monitor the GPU information, which will only function correctly in conjunction with your new graphics adapter.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum analog resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Maximum digital resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Processor frequency | 954 MHz |
| CUDA cores | 192 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Graphics processor | GeForce GT 710 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 12.8 GB/s |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory bus | 64 bit |
| Graphics card memory type | GDDR3 |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x8 2.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Full HD | Yes |
| NVIDIA 3D Vision | Yes |
| Dual Link DVI | Yes |
| HDCP | No |
| OpenGL version | 4.5 |
| DirectX version | 12.0 |
| TV tuner integrated | No |
| PhysX | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Metallic |
| Number of slots | 2 |
| Cooling type | Passive |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 19 W |
| Minimum system power supply | 300 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 115 mm |
| Height | 69 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Manual | Yes |





















