
OtterBox 10W Wireless Charging Pad + UK Wall Charger and USB A-Micro Cable
OtterBox Wireless Charging Pad
It’s a charging pad made by OtterBox. Reliable. Durable. It gets the job done. The charging pad delivers up to 10 watts of power to charge Qi wireless enabled devices fast. Additionally, its anti-slip surface is designed to hold devices in place during charging.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | Qi |
| Wireless charging | Yes |
| Power source type | AC |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power plug type | Type G |
| Maximum power | 10 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 155 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Included power plug types | UK |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044090 |
| Other features | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate, Rubber |
Original: $73.40
-65%$73.40
$25.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
OtterBox Wireless Charging Pad
It’s a charging pad made by OtterBox. Reliable. Durable. It gets the job done. The charging pad delivers up to 10 watts of power to charge Qi wireless enabled devices fast. Additionally, its anti-slip surface is designed to hold devices in place during charging.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | Qi |
| Wireless charging | Yes |
| Power source type | AC |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power plug type | Type G |
| Maximum power | 10 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 155 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Included power plug types | UK |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044090 |
| Other features | |
|---|---|
| Material | Polycarbonate, Rubber |























