
OtterBox Symmetry Series for Apple iPhone XR in Black
The style you want. The protection you need.
LESS IS MORE. SLIM BUT TOUGH. The Slimmest Lightweight Protective Case featuring OtterBox Certified Drop+ Protection. Express your style, choose Symmetry Series.
ULTRA SLIM
Lightweight, slim & pocket friendly. Sleek dual-material case follows your phone’s precision lines. One-piece design slips on quickly.
ON TREND
Choose your style - smooth, scratch resistant cases available in a range of seasonal colours and unique designs
KEEPS SCREEN SAFE
Raised, bevelled edge helps protect your touchscreen.
DESIGNED TO PROTECT
Tested by Us. Built for You. OtterBox Certified Drop+ Protection means 24+ tests over 238+ hours, which certify that this slim, low-profile case performs when it matters most.
ALPHA GLASS COMPATIBLE
Compatible with OtterBox Alpha Glass Screen protector/screenshield for 360° Protection.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Built-in battery | No |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone XR |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate, Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 92.1 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.3 kg |
| Master (outer) case height | 223.8 mm |
| Master (outer) case length | 400.1 mm |
| Master (outer) case width | 246.1 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
- Symmetry Series
- Symmetry Series
- Symmetry Series
- Symmetry Series
Original: $25.53
-65%$25.53
$8.94Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The style you want. The protection you need.
LESS IS MORE. SLIM BUT TOUGH. The Slimmest Lightweight Protective Case featuring OtterBox Certified Drop+ Protection. Express your style, choose Symmetry Series.
ULTRA SLIM
Lightweight, slim & pocket friendly. Sleek dual-material case follows your phone’s precision lines. One-piece design slips on quickly.
ON TREND
Choose your style - smooth, scratch resistant cases available in a range of seasonal colours and unique designs
KEEPS SCREEN SAFE
Raised, bevelled edge helps protect your touchscreen.
DESIGNED TO PROTECT
Tested by Us. Built for You. OtterBox Certified Drop+ Protection means 24+ tests over 238+ hours, which certify that this slim, low-profile case performs when it matters most.
ALPHA GLASS COMPATIBLE
Compatible with OtterBox Alpha Glass Screen protector/screenshield for 360° Protection.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Built-in battery | No |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone XR |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate, Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 92.1 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 4.3 kg |
| Master (outer) case height | 223.8 mm |
| Master (outer) case length | 400.1 mm |
| Master (outer) case width | 246.1 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
- Symmetry Series
- Symmetry Series
- Symmetry Series
- Symmetry Series



















