
OtterBox Symmetry Folio Case for 13" iPad Pro in Purple
Symmetry Series Folio is an ultra-slim clear folio case designed to protect your tablet against drops and scratches and its clear back makes it easy to identify engravings and asset tags. The microfiber folio lining guards the screen and magnets hold it closed. The magnets also activate sleep and wake modes, providing quick-start functionality for your tablet and preserving its battery. The folio quickly converts into multiple positions for hands-free typing and viewing.
| Features | |
|---|---|
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant |
| Pen loop | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Number of stand modes | 2 |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Pro 13" (M4) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Purple, Transparent |
| Material | Microfibre, Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 355 g |
| Height | 287.2 mm |
| Depth | 11.9 mm |
| Width | 221.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product extended colour | Figment |
Original: $87.18
-65%$87.18
$30.51Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Symmetry Series Folio is an ultra-slim clear folio case designed to protect your tablet against drops and scratches and its clear back makes it easy to identify engravings and asset tags. The microfiber folio lining guards the screen and magnets hold it closed. The magnets also activate sleep and wake modes, providing quick-start functionality for your tablet and preserving its battery. The folio quickly converts into multiple positions for hands-free typing and viewing.
| Features | |
|---|---|
| Auto wake/sleep function | Yes |
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant |
| Pen loop | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Number of stand modes | 2 |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Pro 13" (M4) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Purple, Transparent |
| Material | Microfibre, Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 355 g |
| Height | 287.2 mm |
| Depth | 11.9 mm |
| Width | 221.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product extended colour | Figment |




















