
OtterBox React Series for iPhone 15 Plus in Black Crystal
Ultra-thin, resilient React Series case protects your phone from drops and scrapes. Its solid one-piece form is precision-fit for your phone and its soft touch edges provide great grip. The case is easily installed, and it slides in and out of pockets seamlessly. Wrap your phone in the trusted protection of React Series.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 15 Plus |
| Brand compatibility | Apple |
| Colour name | Black Crystal |
| Product colour | Black, Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 32 g |
| Depth | 10.7 mm |
| Height | 165.9 mm |
| Width | 82.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $64.81
-65%$64.81
$22.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ultra-thin, resilient React Series case protects your phone from drops and scrapes. Its solid one-piece form is precision-fit for your phone and its soft touch edges provide great grip. The case is easily installed, and it slides in and out of pockets seamlessly. Wrap your phone in the trusted protection of React Series.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 15 Plus |
| Brand compatibility | Apple |
| Colour name | Black Crystal |
| Product colour | Black, Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 32 g |
| Depth | 10.7 mm |
| Height | 165.9 mm |
| Width | 82.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |



















