
OtterBox React Folio Series Case for Galaxy Tab A9 in Black
React Series Folio protects tablets against drops, and its back window makes it easy to identify engravings and asset tags. The folio case microfiber lining safeguards the screen, and an elastic closure holds it closed. Convert the folio into two stand positions for convenient typing and viewing.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant |
| Closure type | Elastic strap |
| Number of stand modes | 2 |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Galaxy Tab A9 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product main colour | Black |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 150 g |
| Height | 215.3 mm |
| Depth | 17.1 mm |
| Width | 132.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Samsung Tab A9 React Folio
Original: $39.58
-65%$39.58
$13.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
React Series Folio protects tablets against drops, and its back window makes it easy to identify engravings and asset tags. The folio case microfiber lining safeguards the screen, and an elastic closure holds it closed. Convert the folio into two stand positions for convenient typing and viewing.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Drop resistance, Scratch resistant |
| Closure type | Elastic strap |
| Number of stand modes | 2 |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Galaxy Tab A9 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product main colour | Black |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 150 g |
| Height | 215.3 mm |
| Depth | 17.1 mm |
| Width | 132.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Samsung Tab A9 React Folio






















