
OtterBox OtterGrip Symmetry Series for iPhone 15 in Aspen Gleam 2.0 (Yellow)
OtterGrip Symmetry Series is the sleek grip phone case with an integrated grip that presses flat to slip in and out of pockets and work seamlessly with MagSafe. OtterGrip Symmetry Series is specifically designed for strong alignment and attachment with MagSafe wireless charging and accessories. And precision engineering ensures all your phone’s buttons, features and functions work flawlessly. Capture every moment from group pic to selfie with OtterGrip Symmetry Series.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Desktop stand | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15 |
| Brand compatibility | Apple |
| Colour name | Aspen Gleam 2.0 |
| Product colour | Yellow |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 48.76 g |
| Depth | 13.3 mm |
| Height | 153 mm |
| Width | 79.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Grip Phone Case | OtterGrip Symmetry Series
- Durable iPhone Cases | New from OtterBox
Original: $82.09
-65%$82.09
$28.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
OtterGrip Symmetry Series is the sleek grip phone case with an integrated grip that presses flat to slip in and out of pockets and work seamlessly with MagSafe. OtterGrip Symmetry Series is specifically designed for strong alignment and attachment with MagSafe wireless charging and accessories. And precision engineering ensures all your phone’s buttons, features and functions work flawlessly. Capture every moment from group pic to selfie with OtterGrip Symmetry Series.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Desktop stand | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15 |
| Brand compatibility | Apple |
| Colour name | Aspen Gleam 2.0 |
| Product colour | Yellow |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 48.76 g |
| Depth | 13.3 mm |
| Height | 153 mm |
| Width | 79.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Grip Phone Case | OtterGrip Symmetry Series
- Durable iPhone Cases | New from OtterBox



















