
OtterBox Defender XT Series with MagSafe for iPhone 15 Pro Max in Dark Side
Equip your teams with rugged, MagSafe iPhone 15 Pro Max cases that prevail over every situation. The premium rugged design displays clean lines with a comfortable grip that guards your teams phones against serious drops, dirt, scrapes and bumps. And, built-in magnets snap to MagSafe chargers and accessories.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Dirt resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in screen cover | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15 Pro Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Colour name | Dark Side |
| Product colour | Black, Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 14.5 mm |
| Height | 171.7 mm |
| Width | 89.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Protective Phone Case | OtterBox Defender Series XT
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Equip your teams with rugged, MagSafe iPhone 15 Pro Max cases that prevail over every situation. The premium rugged design displays clean lines with a comfortable grip that guards your teams phones against serious drops, dirt, scrapes and bumps. And, built-in magnets snap to MagSafe chargers and accessories.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Dirt resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in screen cover | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15 Pro Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Colour name | Dark Side |
| Product colour | Black, Transparent |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 14.5 mm |
| Height | 171.7 mm |
| Width | 89.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Protective Phone Case | OtterBox Defender Series XT



















