
OtterBox Defender Series for iPhone 15 in Black
Legendary durable iPhone 15 case, Defender Series, with a multi-layer construction guards your workforce devices against serious drops, dirt, scrapes and bumps. Wireless ready, it works with both Qi charging and MagSafe (no magnets in case). Plus, the included holster does double duty as a belt clip or hands-free kickstand.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Belt clip | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Dirt resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Desktop stand | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15iPhone 14iPhone 13 |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 114.01 g |
| Depth | 33 mm |
| Height | 160.8 mm |
| Width | 89.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Protective Phone Case | OtterBox Defender Series
Original: $37.73
-65%$37.73
$13.21Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Legendary durable iPhone 15 case, Defender Series, with a multi-layer construction guards your workforce devices against serious drops, dirt, scrapes and bumps. Wireless ready, it works with both Qi charging and MagSafe (no magnets in case). Plus, the included holster does double duty as a belt clip or hands-free kickstand.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Belt clip | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Dirt resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Desktop stand | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15iPhone 14iPhone 13 |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 114.01 g |
| Depth | 33 mm |
| Height | 160.8 mm |
| Width | 89.4 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Protective Phone Case | OtterBox Defender Series



















