
OtterBox Defender Series for 12.9" iPad Pro in Black
Rugged Protection
Rugged tablet defence. OtterBox Defender Series tablet case covers your entire device with three layers of trusted rugged protection. It includes a shield stand for added screen protection and hands-free use everywhere. At the office, on site, at home with the kids. Defender Series has your tablet covered.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Dirt resistant, Dust resistant, Shock resistant |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Pro (12.9-inch) (5th gen) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 629 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rugged Protection
Rugged tablet defence. OtterBox Defender Series tablet case covers your entire device with three layers of trusted rugged protection. It includes a shield stand for added screen protection and hands-free use everywhere. At the office, on site, at home with the kids. Defender Series has your tablet covered.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Dirt resistant, Dust resistant, Shock resistant |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Pro (12.9-inch) (5th gen) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 32.8 cm (12.9") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 629 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |






















