
OtterBox Defender Series for 11" iPad Pro in Black
Rugged Protection
Rugged tablet defence. OtterBox Defender Series tablet case covers your entire device with three layers of trusted rugged protection. It includes a shield stand for added screen protection and hands-free use everywhere. At the office, on site, at home with the kids. Defender Series has your tablet covered.
3-LAYER PROTECTION
3-layer, drop proof case. Solid inner shell, resilient outer slipcover.
SCREEN PROTECTOR
Robust, 3-layer protection withstands drops, bumps and shocks
PORT COVERS
Port covers keep out dust and debris
ENGINEERED TO PROTECT
Tested by Us. Built for You. OtterBox Certified Drop+ Protection means 24+ tests over 238+ hours, which certify that this rugged, low-profile case performs when it matters most.
INCLUDED COVER / SHIELD STAND
Shield Stand supports viewing in portrait or landscape mode and accommodates a natural typing angle
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Dirt resistant, Dust resistant, Shock resistant |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Pro (11-inch) (3rd gen) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 464.7 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Original: $75.40
-65%$75.40
$26.39Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rugged Protection
Rugged tablet defence. OtterBox Defender Series tablet case covers your entire device with three layers of trusted rugged protection. It includes a shield stand for added screen protection and hands-free use everywhere. At the office, on site, at home with the kids. Defender Series has your tablet covered.
3-LAYER PROTECTION
3-layer, drop proof case. Solid inner shell, resilient outer slipcover.
SCREEN PROTECTOR
Robust, 3-layer protection withstands drops, bumps and shocks
PORT COVERS
Port covers keep out dust and debris
ENGINEERED TO PROTECT
Tested by Us. Built for You. OtterBox Certified Drop+ Protection means 24+ tests over 238+ hours, which certify that this rugged, low-profile case performs when it matters most.
INCLUDED COVER / SHIELD STAND
Shield Stand supports viewing in portrait or landscape mode and accommodates a natural typing angle
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Dirt resistant, Dust resistant, Shock resistant |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Pro (11-inch) (3rd gen) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 464.7 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |






















