
OtterBox Defender Series for 10.9" iPad Air in Black
Rugged Protection
Rugged tablet defence. OtterBox Defender Series tablet case covers your entire device with three layers of trusted rugged protection. It includes a shield stand for added screen protection and hands-free use everywhere. At the office, on site, at home with the kids. Defender Series has your tablet covered.
| Features | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Air (4th gen) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 511.47 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Original: $118.54
-65%$118.54
$41.49Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rugged Protection
Rugged tablet defence. OtterBox Defender Series tablet case covers your entire device with three layers of trusted rugged protection. It includes a shield stand for added screen protection and hands-free use everywhere. At the office, on site, at home with the kids. Defender Series has your tablet covered.
| Features | |
|---|---|
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Air (4th gen) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 511.47 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |






















