
OtterBox Defender Case for 10.2" iPad in Black - No Packaging
Looking for legendary protection? You’ve found it with Defender Series. Defender Series guards your tablet against drops, dirt and scrapes. The streamlined rugged design is made up of a hard internal shell, a soft outer slipcover and a built-in screen protector that work together to deflect everyday action and accidents. Its four-position stand enables comfortable typing, media viewing, portrait interaction and landscape streaming. In addition, the stand does double duty as a touchscreen shield. Defender Series works hard and plays harder with a rugged and refined design that’s ready for anything.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Protection features | Dirt resistant, Drop resistance, Dust resistant, Scratch resistant |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad 7th/8th/9th gen |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate, Polyester, Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 434.66 g |
| Height | 261.6 mm |
| Depth | 16 mm |
| Width | 185.2 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Original: $78.11
-65%$78.11
$27.34Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Looking for legendary protection? You’ve found it with Defender Series. Defender Series guards your tablet against drops, dirt and scrapes. The streamlined rugged design is made up of a hard internal shell, a soft outer slipcover and a built-in screen protector that work together to deflect everyday action and accidents. Its four-position stand enables comfortable typing, media viewing, portrait interaction and landscape streaming. In addition, the stand does double duty as a touchscreen shield. Defender Series works hard and plays harder with a rugged and refined design that’s ready for anything.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Protection features | Dirt resistant, Drop resistance, Dust resistant, Scratch resistant |
| Pen loop | Yes |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad 7th/8th/9th gen |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate, Polyester, Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 25.9 cm (10.2") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 434.66 g |
| Height | 261.6 mm |
| Depth | 16 mm |
| Width | 185.2 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |






















