
OtterBox Core Series for iPhone 15 Pro in Blueberry Pie
Specially designed for iPhone and Apple MagSafe technology, the OtterBox Core Series Case protects your phone and displays your commitment to sustainability. Core Series is made of the first-of-its-kind regrind material that creates an authentic recycled appearance and comfortable, grippy texture. Materials that would otherwise have ended up in landfills is reused and transformed into this attractive and resilient protective case.
| Features | |
|---|---|
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Pattern |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15 Pro |
| Brand compatibility | Apple |
| Colour name | Blueberry Pie |
| Product colour | Blue |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 40.19 g |
| Depth | 14 mm |
| Height | 152.6 mm |
| Width | 78.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $71.01
-65%$71.01
$24.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specially designed for iPhone and Apple MagSafe technology, the OtterBox Core Series Case protects your phone and displays your commitment to sustainability. Core Series is made of the first-of-its-kind regrind material that creates an authentic recycled appearance and comfortable, grippy texture. Materials that would otherwise have ended up in landfills is reused and transformed into this attractive and resilient protective case.
| Features | |
|---|---|
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Pattern |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15 Pro |
| Brand compatibility | Apple |
| Colour name | Blueberry Pie |
| Product colour | Blue |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 40.19 g |
| Depth | 14 mm |
| Height | 152.6 mm |
| Width | 78.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |



















