
Orosound Tilde® Pro S+D - Wired USB-Type C & Wireless Headset + Dongle
On-ear with boom-mic and pre-paired dongle version of Orosound's Tilde® Pro headsets. Tilde® Pro is designed and made in France, guaranteeing superior quality at all times.
Immerse yourself in a distraction-free world with active noise cancellation and enjoy HD-quality sound. Experience total immersion in crystal-clear conversations with the magnetic boom featuring high-performance denoising technology. Enjoy optimum comfort thanks to a modular design that's unique on the market.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | France |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Microsoft Cortana | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Auto-connect | Yes |
| Adjustable headband | Yes |
| Clear sound | Yes |
| Hearing protection technologies | Sound Pressure Limitation |
| Music playback | Yes |
| HD voice | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Activity, Battery level, Bluetooth |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Detachable cable | Yes |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Foldable | No |
| Control type | Buttons, Lever |
| Volume control | Button |
| Operating keys | Answer/end call, Bluetooth pairing |
| Product colour | Grey |
| Headset type | Binaural |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Lightning connector | Yes |
| Wireless range | 20 m |
| Microphone in | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| USB connectivity | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Headphones | |
|---|---|
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.2% |
| Transparency mode | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Acoustic system | Closed |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 6 |
| Noise-canceling switch | Yes |
| Folding microphone | Yes |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Battery | |
|---|---|
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery recharge time | 2 h |
| Charging source | Battery, USB |
| Talk time (ANC on) | 28 h |
| Talk time (ANC off) | 30 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery recharge time (charging case) | 2 h |
| Battery capacity (charging case) | 870 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery operated | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 215 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Carton |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Manual languages | English, French |
| Ear pads | Yes |
| Pouch | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
| Carrying case weight | 0.01 g |
| Carrying case | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Charger | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |
| Head-band cushion | Yes |
| Easily replaceable modular parts | Yes |
| Repair-friendly | Yes |
| Supplier features | |
|---|---|
| Packaging languages (ISO 639 format) | English, French |
| Adjustable volume | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Voice guidance languages | English, French |
Original: $358.60
-65%$358.60
$125.51Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
On-ear with boom-mic and pre-paired dongle version of Orosound's Tilde® Pro headsets. Tilde® Pro is designed and made in France, guaranteeing superior quality at all times.
Immerse yourself in a distraction-free world with active noise cancellation and enjoy HD-quality sound. Experience total immersion in crystal-clear conversations with the magnetic boom featuring high-performance denoising technology. Enjoy optimum comfort thanks to a modular design that's unique on the market.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | France |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Microsoft Cortana | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Auto-connect | Yes |
| Adjustable headband | Yes |
| Clear sound | Yes |
| Hearing protection technologies | Sound Pressure Limitation |
| Music playback | Yes |
| HD voice | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Activity, Battery level, Bluetooth |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Detachable cable | Yes |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Foldable | No |
| Control type | Buttons, Lever |
| Volume control | Button |
| Operating keys | Answer/end call, Bluetooth pairing |
| Product colour | Grey |
| Headset type | Binaural |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Lightning connector | Yes |
| Wireless range | 20 m |
| Microphone in | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| USB connectivity | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Headphones | |
|---|---|
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.2% |
| Transparency mode | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Acoustic system | Closed |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 6 |
| Noise-canceling switch | Yes |
| Folding microphone | Yes |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Battery | |
|---|---|
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery recharge time | 2 h |
| Charging source | Battery, USB |
| Talk time (ANC on) | 28 h |
| Talk time (ANC off) | 30 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery recharge time (charging case) | 2 h |
| Battery capacity (charging case) | 870 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery operated | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 215 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Carton |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Manual languages | English, French |
| Ear pads | Yes |
| Pouch | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A, USB Type-C to USB Type-C |
| Carrying case weight | 0.01 g |
| Carrying case | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Charger | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |
| Head-band cushion | Yes |
| Easily replaceable modular parts | Yes |
| Repair-friendly | Yes |
| Supplier features | |
|---|---|
| Packaging languages (ISO 639 format) | English, French |
| Adjustable volume | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Voice guidance languages | English, French |




















