
Clear Case for Nokia G42 in Transparent
The ultra-slim Nokia Clear Case provides comfort, grip, and helps to protect the device, all while staying true to your phone’s design. Air bubbles in the corner provide increased impact protection.
Not only is the case made from 100% recycled material, but the packaging is made out of eco-friendly Kraft paper, so you can feel even better about protecting your phone.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Card pocket | No |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | G42 |
| Brand compatibility | Nokia |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.7 cm (6.56") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 122 mm |
| Width | 78.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $10.94
-65%$10.94
$3.83Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The ultra-slim Nokia Clear Case provides comfort, grip, and helps to protect the device, all while staying true to your phone’s design. Air bubbles in the corner provide increased impact protection.
Not only is the case made from 100% recycled material, but the packaging is made out of eco-friendly Kraft paper, so you can feel even better about protecting your phone.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Card pocket | No |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | G42 |
| Brand compatibility | Nokia |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.7 cm (6.56") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 122 mm |
| Width | 78.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
