
Acer Nitro OC - AMD 16 GB GDDR6 Radeon RX 7800 XT graphics card
| Processor | |
|---|---|
| Processor boost clock speed | 2475 MHz |
| Processor frequency | 2170 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | Radeon RX 7800 XT |
| Graphics processor family | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12.0 |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2.5 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin |
| Thermal Design Power (TDP) | 260 W |
| Minimum system power supply | 750 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 279 mm |
| Height | 50.4 mm |
| Width | 129.6 mm |
Original: $767.76
-65%$767.76
$268.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Processor | |
|---|---|
| Processor boost clock speed | 2475 MHz |
| Processor frequency | 2170 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | Radeon RX 7800 XT |
| Graphics processor family | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| DisplayPort version | 2.1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12.0 |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2.5 |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin |
| Thermal Design Power (TDP) | 260 W |
| Minimum system power supply | 750 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 279 mm |
| Height | 50.4 mm |
| Width | 129.6 mm |





















