
Netac Z Slim - USB-C External SSD in Black - 1 TB
Netac portable SSD Z Slim
Faster, lighter and safer
Up to 550MB/s speed
USB 3.2 Gen 2 Type-C interface, four-time speed of common mechanic disk of Netac
Higher game speed to your satisfaction
Game players use Z Slim as external storage device of PS4, XBOX to read game map or contents faster and obtain amazing game experience
| Solid state drive | |
|---|---|
| Write speed | 550 MB/s |
| Read speed | 550 MB/s |
| SSD capacity | 1 TB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connector | USB Type-C |
| Features | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 30 g |
| Height | 9 mm |
| Depth | 100 mm |
| Width | 29.4 mm |
Original: $108.76
-65%$108.76
$38.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Netac portable SSD Z Slim
Faster, lighter and safer
Up to 550MB/s speed
USB 3.2 Gen 2 Type-C interface, four-time speed of common mechanic disk of Netac
Higher game speed to your satisfaction
Game players use Z Slim as external storage device of PS4, XBOX to read game map or contents faster and obtain amazing game experience
| Solid state drive | |
|---|---|
| Write speed | 550 MB/s |
| Read speed | 550 MB/s |
| SSD capacity | 1 TB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connector | USB Type-C |
| Features | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 30 g |
| Height | 9 mm |
| Depth | 100 mm |
| Width | 29.4 mm |






















