
Moccamaster KBG Select Semi-auto Drip coffee maker 1.25 L
The KBG Select is the successor to the KBG741, which had the same iconic design since 1974.
The KBG Select has been ECBC approved for both 10 and 6 cups of filter coffee.
Thanks to the new Select switch you will always have great tasting coffee. You can choose to switch on the ‘half a jug’ button which allows for a slower brewing time and gives you that full flavoured coffee, even with just a few cups. This makes the Moccamaster KBG Select the perfect coffee machine to enjoy full jugs of coffee as well as just a few cups.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | ECBC |
| Activation type | Push button |
| Anti-drip function | Yes |
| Hotplate | Yes |
| Keep warm function time | 40 min |
| Keep warm function | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Adjustable coffee strength | No |
| Built-in grinder | No |
| Capacity in cups | 10 cups |
| Reservoir for brewed coffee | Jug |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Water tank capacity | 1.25 L |
| Product type | Drip coffee maker |
| Appliance placement | Countertop |
| Cooking functions & programs | |
|---|---|
| Cappuccino making | No |
| Espresso making | No |
| Coffee making | Yes |
| Multi beverage | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Reservoir for brewed coffee material | Glass |
| Cord length | 1 m |
| Visible water level | Yes |
| Built-in display | No |
| Control type | Buttons |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Green |
| Power | |
|---|---|
| Power plug type | Type G |
| Auto power off after (max) | 40 min |
| Auto power off | Yes |
| Power | 1520 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.8 kg |
| Height | 360 mm |
| Depth | 170 mm |
| Width | 320 mm |
| Sustainability | |
|---|---|
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The KBG Select is the successor to the KBG741, which had the same iconic design since 1974.
The KBG Select has been ECBC approved for both 10 and 6 cups of filter coffee.
Thanks to the new Select switch you will always have great tasting coffee. You can choose to switch on the ‘half a jug’ button which allows for a slower brewing time and gives you that full flavoured coffee, even with just a few cups. This makes the Moccamaster KBG Select the perfect coffee machine to enjoy full jugs of coffee as well as just a few cups.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | ECBC |
| Activation type | Push button |
| Anti-drip function | Yes |
| Hotplate | Yes |
| Keep warm function time | 40 min |
| Keep warm function | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Adjustable coffee strength | No |
| Built-in grinder | No |
| Capacity in cups | 10 cups |
| Reservoir for brewed coffee | Jug |
| Coffee input type | Ground coffee |
| Coffee maker type | Semi-auto |
| Water tank capacity | 1.25 L |
| Product type | Drip coffee maker |
| Appliance placement | Countertop |
| Cooking functions & programs | |
|---|---|
| Cappuccino making | No |
| Espresso making | No |
| Coffee making | Yes |
| Multi beverage | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Reservoir for brewed coffee material | Glass |
| Cord length | 1 m |
| Visible water level | Yes |
| Built-in display | No |
| Control type | Buttons |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Green |
| Power | |
|---|---|
| Power plug type | Type G |
| Auto power off after (max) | 40 min |
| Auto power off | Yes |
| Power | 1520 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.8 kg |
| Height | 360 mm |
| Depth | 170 mm |
| Width | 320 mm |
| Sustainability | |
|---|---|
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |























