Manhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1000dpi, 2.4Ghz (up to 10m), USB, Optical, Ambidextrous, Three Button with Scroll Wheel, USB nano receiver, AA battery (not included), Low friction base, Three Year Warranty, Retail Box
Manhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1000dpi, 2.4Ghz (up to 10m), USB, Optical, Ambidextrous, Three Button with Scroll Wheel, USB nano receiver, AA battery (not included), Low friction base, Three Year Warranty, Retail Box
Wireless Optical Mouse - Portable USB Mouse for laptop and computer at Home or Office
The Manhattan Performance III Wireless Optical USB Mouse offers reliable performance in a durable, contoured design. Its precise 1000 dpi optical sensor offers smooth, lag-free control on almost any surface for a wide range of computing tasks.
Just the right size
With a full-size shape of 11 cm (4.3 in.) length, this mouse offers a more comfortable grip than a mini mouse but is still compact enough for small laptop-bag pockets. The nano receiver hardly sticks out of your notebook’s USB-A port and provides an effective range up to 10 m (33 ft.) for true wireless convenience.
Plug & play and all you need
Included auto power management helps maintain proper battery levels for long, dependable operation. Plug-and-play capability with Windows®, Mac®, Linux®, and ChromeOS™ compatibility makes installation quick and easy. An ambidextrous shape that comfortably fits the palms of right- and left-handed people and its familiar configuration (three buttons with scroll wheel) make this Wireless Optical Mouse ideal for nearly anyone's daily computing needs.
| Mouse | |
|---|---|
| Certification | USBCERoHSFCCUKCA |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Design | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Power | |
|---|---|
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source | Batteries |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows Vista, Windows XP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Receiver height | 5 mm |
| Receiver depth | 1.8 cm |
| Receiver width | 1.4 cm |
| Weight | 45 g |
| Height | 33 mm |
| Depth | 110 mm |
| Width | 61 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Batteries included | No |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 75 g |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Original: $61.13
-65%$61.13
$21.40Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wireless Optical Mouse - Portable USB Mouse for laptop and computer at Home or Office
The Manhattan Performance III Wireless Optical USB Mouse offers reliable performance in a durable, contoured design. Its precise 1000 dpi optical sensor offers smooth, lag-free control on almost any surface for a wide range of computing tasks.
Just the right size
With a full-size shape of 11 cm (4.3 in.) length, this mouse offers a more comfortable grip than a mini mouse but is still compact enough for small laptop-bag pockets. The nano receiver hardly sticks out of your notebook’s USB-A port and provides an effective range up to 10 m (33 ft.) for true wireless convenience.
Plug & play and all you need
Included auto power management helps maintain proper battery levels for long, dependable operation. Plug-and-play capability with Windows®, Mac®, Linux®, and ChromeOS™ compatibility makes installation quick and easy. An ambidextrous shape that comfortably fits the palms of right- and left-handed people and its familiar configuration (three buttons with scroll wheel) make this Wireless Optical Mouse ideal for nearly anyone's daily computing needs.
| Mouse | |
|---|---|
| Certification | USBCERoHSFCCUKCA |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Design | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Power | |
|---|---|
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source | Batteries |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows Vista, Windows XP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Receiver height | 5 mm |
| Receiver depth | 1.8 cm |
| Receiver width | 1.4 cm |
| Weight | 45 g |
| Height | 33 mm |
| Depth | 110 mm |
| Width | 61 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Batteries included | No |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 75 g |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |






















