Logitech MX Keys S Combo - RF Wireless + Bluetooth keyboard (QWERTZ Swiss) & Mouse in Graphite

Logitech MX Keys S Combo - RF Wireless + Bluetooth keyboard (QWERTZ Swiss) & Mouse in Graphite
A Combo For Speed And Precision
Power up your performance with MX Keys S and MX Master 3S. Comfort, stability, and precision combined in a pairing that helps you master your flow all day long.
Duo Engineered For Productivity And Comfort
The keyboard has a stable, low-profile design and the mouse is crafted for your hand for better wrist posture. The included palm rest encourages a natural posture for all-day comfort.
Fast Fluid Precision Typing
Type with confidence and speed with spherically-dished keys shaped for your fingertips, minimizing the chances of a mistype, while increased key stability reduces noise.
Scroll 1,000 Lines Per Second
with the Magspeed scroll wheel . 90% more speed and 87% more precision with its 2 modes: ratchet & hyper fast scroll (compared to regular Logitech mouse).
Smart Illumination Made Smarter
Backlit keys light up when your hands approach and automatically brighten or fade to suit your environment. Control backlighting duration and brightness in Logi Options+.
Automate Repetitive Tasks
Smart Actions in the Logi Options+ App gives you the power to skip repetitive actions by automating multiple tasks with a single keystroke.
Multi Computer, One Flow
Pair MX Keys S Combo to work on multiple computers and cross-OS - and transfer text, images and files between them. - just copy on one and paste to the other.
| Keyboard | |
|---|---|
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | Swiss |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Recommended usage | Office |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Material | Aluminium |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Graphite |
| Wrist rest | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight colour | White |
| Backlight type | LED |
| Backlight | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Charging source | USB Type-C |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Number of scroll wheels | 2 |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Mouse battery capacity | 500 mAh |
| Mouse battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Mouse battery type | Built-in battery |
| Button functions | Back, Forward |
| Hyper-fast scrolling | Yes |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Tilting scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scroll | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 7 |
| Movement detection technology | Laser |
| Form factor | Right-hand |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Software | |
|---|---|
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Mouse weight | 141 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 84.3 x 124.9 x 51 mm |
| Keyboard weight | 810 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430.2 x 131.63 x 20.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 3 pc(s) |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.4 mm |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging content | KeyboardMousePalmrestLogi Bolt USB receiverUSB-A to USB-C charging cableUser documentation |
| Other features | |
|---|---|
| Post-consumer recycled plastic | 26% |
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
- MX Keys S Conversion Graphite
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Combo For Speed And Precision
Power up your performance with MX Keys S and MX Master 3S. Comfort, stability, and precision combined in a pairing that helps you master your flow all day long.
Duo Engineered For Productivity And Comfort
The keyboard has a stable, low-profile design and the mouse is crafted for your hand for better wrist posture. The included palm rest encourages a natural posture for all-day comfort.
Fast Fluid Precision Typing
Type with confidence and speed with spherically-dished keys shaped for your fingertips, minimizing the chances of a mistype, while increased key stability reduces noise.
Scroll 1,000 Lines Per Second
with the Magspeed scroll wheel . 90% more speed and 87% more precision with its 2 modes: ratchet & hyper fast scroll (compared to regular Logitech mouse).
Smart Illumination Made Smarter
Backlit keys light up when your hands approach and automatically brighten or fade to suit your environment. Control backlighting duration and brightness in Logi Options+.
Automate Repetitive Tasks
Smart Actions in the Logi Options+ App gives you the power to skip repetitive actions by automating multiple tasks with a single keystroke.
Multi Computer, One Flow
Pair MX Keys S Combo to work on multiple computers and cross-OS - and transfer text, images and files between them. - just copy on one and paste to the other.
| Keyboard | |
|---|---|
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | Swiss |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Recommended usage | Office |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Material | Aluminium |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Graphite |
| Wrist rest | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight colour | White |
| Backlight type | LED |
| Backlight | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Charging source | USB Type-C |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Number of scroll wheels | 2 |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Mouse battery capacity | 500 mAh |
| Mouse battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Mouse battery type | Built-in battery |
| Button functions | Back, Forward |
| Hyper-fast scrolling | Yes |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Tilting scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scroll | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 7 |
| Movement detection technology | Laser |
| Form factor | Right-hand |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Software | |
|---|---|
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Mouse weight | 141 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 84.3 x 124.9 x 51 mm |
| Keyboard weight | 810 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430.2 x 131.63 x 20.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 3 pc(s) |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.4 mm |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging content | KeyboardMousePalmrestLogi Bolt USB receiverUSB-A to USB-C charging cableUser documentation |
| Other features | |
|---|---|
| Post-consumer recycled plastic | 26% |
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
- MX Keys S Conversion Graphite

















