
Logitech G PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse in Black - 25,600 DPI
Introducing PRO X SUPERLIGHT—our lightest, fastest PRO mouse ever. Powered by LIGHTSPEED, it’s here to help you remove all obstacles, so you can focus on nothing but winning.
Get insanely precise, fast, and consistent control with HERO Sensor. Take first faster with zero-additive PTFE feet that deliver a dramatically smoother glide.
PRO X SUPERLIGHT weighs less than 63 g without the need for ridiculous holes.
Developed in collaboration with a large group of the world’s best esports pros, PRO X SUPERLIGHT features hyper-minimal design, but is packed with our latest technologies and advancements. PRO X SUPERLIGHT is available in black and white.
| Mouse | |
|---|---|
| Built-in memory | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Response time | 1 ms |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Movement resolution | 25600 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 5 |
| Scroll type | Wheel |
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Gaming |
| Design | |
|---|---|
| Feet material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Right-hand |
| Power | |
|---|---|
| Battery life (max) | 70 h |
| Battery capacity | 240 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Charging port type | Micro-USB Type-B |
| Power source | Batteries |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Windows operating systems supported | Windows 8 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 0.9 Wh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 63 g |
| Height | 125 mm |
| Depth | 40 mm |
| Width | 63.5 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package height | 172 mm |
| Package weight | 371 g |
| Package depth | 115 mm |
| Package width | 68 mm |
| Quantity | 1 |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 1.65 kg |
| Master (outer) case height | 188 mm |
| Master (outer) case length | 244 mm |
| Master (outer) case width | 147 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
|---|---|
| Sensor | HERO |
| Technology | LIGHTSPEED |
- Zero Opposition: Pro Players Discuss Their Winning Philosophies
- Introducing the PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse
Original: $201.21
-65%$201.21
$70.42Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing PRO X SUPERLIGHT—our lightest, fastest PRO mouse ever. Powered by LIGHTSPEED, it’s here to help you remove all obstacles, so you can focus on nothing but winning.
Get insanely precise, fast, and consistent control with HERO Sensor. Take first faster with zero-additive PTFE feet that deliver a dramatically smoother glide.
PRO X SUPERLIGHT weighs less than 63 g without the need for ridiculous holes.
Developed in collaboration with a large group of the world’s best esports pros, PRO X SUPERLIGHT features hyper-minimal design, but is packed with our latest technologies and advancements. PRO X SUPERLIGHT is available in black and white.
| Mouse | |
|---|---|
| Built-in memory | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Response time | 1 ms |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Movement resolution | 25600 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 5 |
| Scroll type | Wheel |
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Gaming |
| Design | |
|---|---|
| Feet material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Right-hand |
| Power | |
|---|---|
| Battery life (max) | 70 h |
| Battery capacity | 240 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Rechargeable | Yes |
| Charging port type | Micro-USB Type-B |
| Power source | Batteries |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Windows operating systems supported | Windows 8 |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 0.9 Wh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 63 g |
| Height | 125 mm |
| Depth | 40 mm |
| Width | 63.5 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package height | 172 mm |
| Package weight | 371 g |
| Package depth | 115 mm |
| Package width | 68 mm |
| Quantity | 1 |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 1.65 kg |
| Master (outer) case height | 188 mm |
| Master (outer) case length | 244 mm |
| Master (outer) case width | 147 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
|---|---|
| Sensor | HERO |
| Technology | LIGHTSPEED |
- Zero Opposition: Pro Players Discuss Their Winning Philosophies
- Introducing the PRO X SUPERLIGHT Wireless Gaming Mouse






















