
Logitech G - G203 LIGHTSYNC Gaming Mouse in Blue - 8,000 DPI
G102 LIGHTSYNC is ready to play with an 8,000 DPI sensor and customisable, vibrant LIGHTSYNC RGB.
LIGHTSYNC RGB can be customised with colour wave effects or patterns across ~16.8 million colors to suit your play style, setup, and mood. *
A classic 6-button design gets you right into the game and can be programmed to simplify tasks. G102 is designed to maximise the fun in your game.*
*Advanced features require Logitech G HUB Gaming Software available at logitechG.com/GHUB
| Mouse | |
|---|---|
| Certification | KC |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Response time | 1 ms |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Button functions | Back, DPI switch, Forward |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Design | |
|---|---|
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Blue |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 2.1 m |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 500 mA |
| Power source | Cable |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 85 g |
| Height | 38.2 mm |
| Depth | 116.6 mm |
| Width | 62.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 156.9 g |
| Package depth | 102 mm |
| Package width | 46 mm |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 776.2 g |
| Master (outer) case height | 118 mm |
| Master (outer) case length | 195 mm |
| Master (outer) case width | 165 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
- G203 lightsync Colorwave
- G203 lightsync IRL to LIT
- Play Your Way - Introducing the new color collection from Logitech G
Original: $110.63
-65%$110.63
$38.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
G102 LIGHTSYNC is ready to play with an 8,000 DPI sensor and customisable, vibrant LIGHTSYNC RGB.
LIGHTSYNC RGB can be customised with colour wave effects or patterns across ~16.8 million colors to suit your play style, setup, and mood. *
A classic 6-button design gets you right into the game and can be programmed to simplify tasks. G102 is designed to maximise the fun in your game.*
*Advanced features require Logitech G HUB Gaming Software available at logitechG.com/GHUB
| Mouse | |
|---|---|
| Certification | KC |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Response time | 1 ms |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Button functions | Back, DPI switch, Forward |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Movement resolution | 8000 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Design | |
|---|---|
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Blue |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 2.1 m |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 500 mA |
| Power source | Cable |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 85 g |
| Height | 38.2 mm |
| Depth | 116.6 mm |
| Width | 62.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package height | 155 mm |
| Package weight | 156.9 g |
| Package depth | 102 mm |
| Package width | 46 mm |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case gross weight | 776.2 g |
| Master (outer) case height | 118 mm |
| Master (outer) case length | 195 mm |
| Master (outer) case width | 165 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
- G203 lightsync Colorwave
- G203 lightsync IRL to LIT
- Play Your Way - Introducing the new color collection from Logitech G






















