
JBL Tune 160 - Wired in-ear Earbuds in White
Bass that rocks, and ready to roll.
Introducing JBL TUNE160 in-ear headphones. They’re lightweight, comfortable and compact. Under the durable earpiece housing, a pair of 9mm drivers punch out some serious bass, reproducing the JBL Pure Bass sound you’ve experienced in concert halls, arenas and recording studios around the world. In addition, the single-button remote on a tangle-free flat cable lets you control music playback, as well as answer calls on the fly with a built-in microphone. Making the JBL TUNE160 your everyday companion for work, at home and on the road.
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| USB connectivity | No |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Driver unit | 9 mm |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Ear coupling | Intraaural |
| Packaging content | |
|---|---|
| Extra earbuds | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| 2.5 mm connector | No |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bass that rocks, and ready to roll.
Introducing JBL TUNE160 in-ear headphones. They’re lightweight, comfortable and compact. Under the durable earpiece housing, a pair of 9mm drivers punch out some serious bass, reproducing the JBL Pure Bass sound you’ve experienced in concert halls, arenas and recording studios around the world. In addition, the single-button remote on a tangle-free flat cable lets you control music playback, as well as answer calls on the fly with a built-in microphone. Making the JBL TUNE160 your everyday companion for work, at home and on the road.
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| USB connectivity | No |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Driver unit | 9 mm |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Ear coupling | Intraaural |
| Packaging content | |
|---|---|
| Extra earbuds | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| 2.5 mm connector | No |














