
Jabra BIZ 2300 Mono, USB, UC
Your contact centre agents are your brand ambassadors, so give them the tool to sound as clear as your brand. In Jabra’s Biz™ 2300, world-class sound meets world-class durability in an exceptionally comfortable and stylish corded headset – keeping both your agents and your customers happy.Jabra Biz™ 2300 USB UC Mono is a mono headset that provides USB connectivity to all leading UC applications and softphones.
Jabra Biz™ 2300 USB UC Mono is a mono headset that provides USB connectivity to all leading UC applications and softphones.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, UL, cUL,EAC, RCM, KCC, RoHS, REACH |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Music playback | Yes |
| HD voice | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 2.35 m |
| Control type | Buttons |
| Control unit type | In-line control unit |
| Volume control | Button |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Product colour | Black |
| Headset type | Monaural |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth profiles | A2DP |
| USB connector | USB Type-A |
| USB connectivity | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Noise canceling | Yes |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Headphone sensitivity | 93 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 10 mW |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone mute | Yes |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone sensitivity | -30 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 49 g |
| Height | 67 mm |
| Depth | 183 mm |
| Width | 141 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 170 g |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package width | 145 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Ear pads | Yes |
| Ear pad material | Faux leather |
| Pouch | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 56 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 10.6 kg |
| Master (outer) case height | 592 mm |
| Master (outer) case length | 293 mm |
| Master (outer) case width | 495 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
|---|---|
| Call management | Y |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Equalizer | Yes |
- How to change the foam ear cushions on your Jabra BIZ 2300
- How to change the leatherette ear cushions on your Jabra BIZ 2300
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Your contact centre agents are your brand ambassadors, so give them the tool to sound as clear as your brand. In Jabra’s Biz™ 2300, world-class sound meets world-class durability in an exceptionally comfortable and stylish corded headset – keeping both your agents and your customers happy.Jabra Biz™ 2300 USB UC Mono is a mono headset that provides USB connectivity to all leading UC applications and softphones.
Jabra Biz™ 2300 USB UC Mono is a mono headset that provides USB connectivity to all leading UC applications and softphones.
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, UL, cUL,EAC, RCM, KCC, RoHS, REACH |
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| Music playback | Yes |
| HD voice | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 2.35 m |
| Control type | Buttons |
| Control unit type | In-line control unit |
| Volume control | Button |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Product colour | Black |
| Headset type | Monaural |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth profiles | A2DP |
| USB connector | USB Type-A |
| USB connectivity | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Noise canceling | Yes |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Headphone sensitivity | 93 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 10 mW |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone mute | Yes |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone sensitivity | -30 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 49 g |
| Height | 67 mm |
| Depth | 183 mm |
| Width | 141 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 170 g |
| Package height | 190 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package width | 145 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Ear pads | Yes |
| Ear pad material | Faux leather |
| Pouch | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 56 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 10.6 kg |
| Master (outer) case height | 592 mm |
| Master (outer) case length | 293 mm |
| Master (outer) case width | 495 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
|---|---|
| Call management | Y |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Equalizer | Yes |
- How to change the foam ear cushions on your Jabra BIZ 2300
- How to change the leatherette ear cushions on your Jabra BIZ 2300














