
Tech21 Evo Check for iPhone XS Max in Smokey Black
Thin and light with a unique check pattern, Evo Check adds subtle design detail to your phone’s original beauty.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | iPhone Xs Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black, Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 43 g |
| Depth | 11 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 87 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
Original: $25.90
-65%$25.90
$9.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Thin and light with a unique check pattern, Evo Check adds subtle design detail to your phone’s original beauty.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | iPhone Xs Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black, Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.5 cm (6.5") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 43 g |
| Depth | 11 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 87 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |



















