IBM 1.2TB 10k 6Gb SAS 2.5" 2.5"
These high-performance 7,200, 10,000, and 15,000 rpm 6 Gbps NL SATA and SAS HDD options are positioned at the top of the IBM SATA and SAS HDD line. The SATA are available in a hot-swap or simple-swap version and the SAS is available in hot-swap version.
These HDDs support entry-level server and workstation applications, such as:
- Transaction processing
- Data mining
- Data warehousing
- Professional video and graphics
| Features | |
|---|---|
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| HDD size | 2.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
Original: $485.14
-65%$485.14
$169.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
These high-performance 7,200, 10,000, and 15,000 rpm 6 Gbps NL SATA and SAS HDD options are positioned at the top of the IBM SATA and SAS HDD line. The SATA are available in a hot-swap or simple-swap version and the SAS is available in hot-swap version.
These HDDs support entry-level server and workstation applications, such as:
- Transaction processing
- Data mining
- Data warehousing
- Professional video and graphics
| Features | |
|---|---|
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| HDD size | 2.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
















