
HyperX Cloud Alpha - Gaming Headset (Black-Red)
HyperX Cloud Alpha - Gaming Headset (Black-Red)
Key Features
- Headband Type:
- Wired/Wireless:
- Microphone:
Overview
Get the Alpha, BE the Alpha.
Enhance your gaming experience with cleaner, smoother sound. The HyperX™ Cloud Alpha's dual-chamber driver system separates the bass from the mids and highs, allowing them to be tuned individually for reduced distortion. Keep yourself in the zone and climb the ranks with signature HyperX comfort, perfect for prolonged gaming sessions. Get crystal-clear communication with your team and take your game to the next level with the Cloud Alpha audio advantage.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Compatible products | PC, PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch, Mobile |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Cable length | 1.3 m |
| Control type | Buttons |
| Technical details | |
| Driver type | Dynamic |
| Compatible products | PC, PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch, Mobile |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8666243_en-US-1.pdf https://row.hyperx.com/pages/limited-warranty-statement |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Driver type | Dynamic |
| Compatible products | PC, PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch, Mobile |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Control type | Buttons |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.3 m |
| Headphones | |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 13 - 27000 Hz |
| Impedance | 65 Ω |
| Headphone sensitivity | 98 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone sensitivity | -43 dB |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control type | Buttons |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 298 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Original: $125.52
-65%$125.52
$43.93Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
HyperX Cloud Alpha - Gaming Headset (Black-Red)
Key Features
- Headband Type:
- Wired/Wireless:
- Microphone:
Overview
Get the Alpha, BE the Alpha.
Enhance your gaming experience with cleaner, smoother sound. The HyperX™ Cloud Alpha's dual-chamber driver system separates the bass from the mids and highs, allowing them to be tuned individually for reduced distortion. Keep yourself in the zone and climb the ranks with signature HyperX comfort, perfect for prolonged gaming sessions. Get crystal-clear communication with your team and take your game to the next level with the Cloud Alpha audio advantage.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Compatible products | PC, PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch, Mobile |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Cable length | 1.3 m |
| Control type | Buttons |
| Technical details | |
| Driver type | Dynamic |
| Compatible products | PC, PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch, Mobile |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8666243_en-US-1.pdf https://row.hyperx.com/pages/limited-warranty-statement |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Driver type | Dynamic |
| Compatible products | PC, PS5, PS4, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch, Mobile |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black, Red |
| Control type | Buttons |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Cable length | 1.3 m |
| Headphones | |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 13 - 27000 Hz |
| Impedance | 65 Ω |
| Headphone sensitivity | 98 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 5 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1% |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone sensitivity | -43 dB |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control type | Buttons |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 298 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |














