HPE 300GB 12G SAS 15K rpm SFF (2.5-inch) Enterprise 3yr Warranty Hard Drive 2.5"
HP SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
• High reliability for Mission Critical applications.
| Features | |
|---|---|
| Bytes per sector | 512 |
| Average seek time | 2.9 ms |
| Track to track seek time | 0.15 ms |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Type | HDD |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD capacity | 300 GB |
| HDD size | 2.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Height | 16 mm |
| Depth | 138.4 mm |
| Width | 78.7 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
HP SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
Performance and Reliability for Multiple Application Environments
• High reliability for Mission Critical applications.
| Features | |
|---|---|
| Bytes per sector | 512 |
| Average seek time | 2.9 ms |
| Track to track seek time | 0.15 ms |
| Full stroke seek time | 5.9 ms |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Type | HDD |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD capacity | 300 GB |
| HDD size | 2.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Height | 16 mm |
| Depth | 138.4 mm |
| Width | 78.7 mm |
















