✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

HP AMD 2GB GDDR5 Radeon R7 430 graphics card
AMD Radeon R7 430, 780MHz, 2GB GDDR5, PCI Express x16 3.0, 2 x DP, DirectX 12.0, OpenGL 4.4, 50W
Drive impressive graphics and high-resolution dual-display performance in a low profile, PCI Express x16 graphics add-in card with the AMD Radeon™ R7 430 2GB DisplayPort™ VGA Card.
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 780 MHz |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Graphics processor | Radeon R7 430 |
| Graphics processor family | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Graphics card memory type | GDDR5 |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Dual Link DVI | No |
| OpenGL version | 4.4 |
| DirectX version | 12.0 |
| TV tuner integrated | No |
| PhysX | No |
| Design | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 21.5 mm |
| Height | 120.9 mm |
| Length | 158.1 mm |
| Weight | 137 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 8.8 kg |
| Package height | 329 mm |
| Package depth | 371 mm |
| Package width | 572 mm |
$74.58
Original: $213.08
-65%HP AMD 2GB GDDR5 Radeon R7 430 graphics card—
$213.08
$74.58Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AMD Radeon R7 430, 780MHz, 2GB GDDR5, PCI Express x16 3.0, 2 x DP, DirectX 12.0, OpenGL 4.4, 50W
Drive impressive graphics and high-resolution dual-display performance in a low profile, PCI Express x16 graphics add-in card with the AMD Radeon™ R7 430 2GB DisplayPort™ VGA Card.
| Processor | |
|---|---|
| Processor frequency | 780 MHz |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Graphics processor | Radeon R7 430 |
| Graphics processor family | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Graphics card memory type | GDDR5 |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Dual Link DVI | No |
| OpenGL version | 4.4 |
| DirectX version | 12.0 |
| TV tuner integrated | No |
| PhysX | No |
| Design | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 21.5 mm |
| Height | 120.9 mm |
| Length | 158.1 mm |
| Weight | 137 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 8.8 kg |
| Package height | 329 mm |
| Package depth | 371 mm |
| Package width | 572 mm |





















