
Hewlett Packard - AMD 4 GB GDDR5 Radeon Pro WX 3200 graphics card
Ideal for high performance computing and large data centers.
Get reliable performance on today's most popular design, manufacturing and AEC apps with AMD Radeon™ Pro WX 3200 graphics. Easily handle workflows using small to medium assemblies with simple parts.
| Processor | |
|---|---|
| Lithography | 14 nm |
| CUDA | No |
| Graphics processor | Radeon Pro WX 3200 |
| Graphics processor family | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 96 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR5 |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Dual Link DVI | No |
| OpenCL version | 2.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12.0 |
| Design | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| Product colour | Blue, Stainless steel |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 50 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 168 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ideal for high performance computing and large data centers.
Get reliable performance on today's most popular design, manufacturing and AEC apps with AMD Radeon™ Pro WX 3200 graphics. Easily handle workflows using small to medium assemblies with simple parts.
| Processor | |
|---|---|
| Lithography | 14 nm |
| CUDA | No |
| Graphics processor | Radeon Pro WX 3200 |
| Graphics processor family | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 96 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR5 |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Performance | |
|---|---|
| Dual Link DVI | No |
| OpenCL version | 2.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12.0 |
| Design | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| Product colour | Blue, Stainless steel |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 50 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 168 mm |





















