Hori Split Pad Pro - Game Controllers for Nintendo Switch - The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Edition

Hori Split Pad Pro - Game Controllers for Nintendo Switch - The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Edition
The HORI Split Pad Pro attaches to the Nintendo Switch system to provide a full-size controller experience in Handheld Mode. The ergonomic form factor fits your hands perfectly for increased comfort and control. Features include full-size analog sticks and D-pad, turbo functions, and assignable rear buttons. Enjoy a new gaming experience with the Split Pad Pro! (Does not include Motion Controls, HD Rumble, NFC, or IR camera.) Officially Licensed by Nintendo
| Input device | |
|---|---|
| Programmable buttons | Yes |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Gaming control function buttons | D-pad, Turbo button |
| Gaming platforms supported | Nintendo Switch |
| Device type | Gamepad |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Ergonomic grip | Yes |
| Product colour | Assorted colours |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Battery |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 80 g |
| Height | 110 mm |
| Depth | 28 mm |
| Width | 65 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
- Split Pad Pro for Nintendo Switch
Original: $68.06
-65%$68.06
$23.82Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The HORI Split Pad Pro attaches to the Nintendo Switch system to provide a full-size controller experience in Handheld Mode. The ergonomic form factor fits your hands perfectly for increased comfort and control. Features include full-size analog sticks and D-pad, turbo functions, and assignable rear buttons. Enjoy a new gaming experience with the Split Pad Pro! (Does not include Motion Controls, HD Rumble, NFC, or IR camera.) Officially Licensed by Nintendo
| Input device | |
|---|---|
| Programmable buttons | Yes |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Gaming control function buttons | D-pad, Turbo button |
| Gaming platforms supported | Nintendo Switch |
| Device type | Gamepad |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Ergonomic grip | Yes |
| Product colour | Assorted colours |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Battery |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 80 g |
| Height | 110 mm |
| Depth | 28 mm |
| Width | 65 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
- Split Pad Pro for Nintendo Switch




















