HPE AMD EPYC 7313 processor 3 GHz L3
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Processor operating modes | 32-bit |
| Processor threads | 128 |
| Component for | Server/workstation |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cores | 16 |
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Processor model | 7313 |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Original: $1,303.58
-65%$1,303.58
$456.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L3 |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Processor operating modes | 32-bit |
| Processor threads | 128 |
| Component for | Server/workstation |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cores | 16 |
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Processor model | 7313 |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |






















