
HPE 581286-S21 internal hard drive 2.5" 600 GB SCSI
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Features | |
|---|---|
| Write speed | 600 MB/s |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SCSI |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD capacity | 600 GB |
| HDD size | 2.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 725 g |
| Height | 117.6 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Width | 177.8 mm |
Original: $383.87
-65%$383.87
$134.35Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Serial Attached SCSI (SAS) provides a superior storage solution. With some storage requirements escalating and others becoming more complex, factors such as flexibility, performance, increased reliability, greater density, security, scalability and accessibility are more critical than ever. Today's organizations consist of different kinds of environments. Enterprise data centers must be online almost 24X7, fulfill requests from numerous users simultaneously, and allow for constant growth and expansion while in operation. Other customer environments require high capacity storage and high data availability for low I/O environments. HP's portfolio of SAS drives meets all these demands.
| Features | |
|---|---|
| Write speed | 600 MB/s |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SCSI |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD capacity | 600 GB |
| HDD size | 2.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 725 g |
| Height | 117.6 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Width | 177.8 mm |
















