Griffin Survivor Strong mobile phone case for iPhone 13 mini (13.7 cm (5.4")) Cover in Transparent

Griffin Survivor Strong mobile phone case for iPhone 13 mini (13.7 cm (5.4")) Cover in Transparent
You want a minimal shape and profile, but not at the expense of protection. No problem. Strong’s sleek, streamlined profile defies the remarkable degree of strength and drop-protective features it boasts, featuring a defensive dual-layer construction and an extended height raised-edge bezel to protect your screen and camera. All the strength you need in a slim and ergonomic shape – that’s the power of Strong.
High Performance in a Sleek Shape.
Slim yet defensive with tactile grip, Strong delivers up to 12 feet of mil-spec drop protection backed up by parametric shock absorption technology and a two-layer construction.
Made from Recycled Materials.
Each Survivor case is made from recycled materials, delivering a meaningful experience for you while on the road. As an extra bonus we are also introducing a post-use recycling program, supporting disposal for your case when your travels are done.
Enhanced Screen and Camera Protection.
Our cases feature an extended height raised-edge bezel to protect your screen and camera from delicate drops.
Survivor Grips for a Steady Hand.
Our cases deliver grip-ready patterns on the sides and back of your case to keep your Survivor case firmly in-hand through every experience.
| Features | |
|---|---|
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 13 mini |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 13.7 cm (5.4") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 108.8 g |
| Depth | 13 mm |
| Height | 140 mm |
| Width | 71.6 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
Original: $93.22
-65%$93.22
$32.63Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
You want a minimal shape and profile, but not at the expense of protection. No problem. Strong’s sleek, streamlined profile defies the remarkable degree of strength and drop-protective features it boasts, featuring a defensive dual-layer construction and an extended height raised-edge bezel to protect your screen and camera. All the strength you need in a slim and ergonomic shape – that’s the power of Strong.
High Performance in a Sleek Shape.
Slim yet defensive with tactile grip, Strong delivers up to 12 feet of mil-spec drop protection backed up by parametric shock absorption technology and a two-layer construction.
Made from Recycled Materials.
Each Survivor case is made from recycled materials, delivering a meaningful experience for you while on the road. As an extra bonus we are also introducing a post-use recycling program, supporting disposal for your case when your travels are done.
Enhanced Screen and Camera Protection.
Our cases feature an extended height raised-edge bezel to protect your screen and camera from delicate drops.
Survivor Grips for a Steady Hand.
Our cases deliver grip-ready patterns on the sides and back of your case to keep your Survivor case firmly in-hand through every experience.
| Features | |
|---|---|
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant, Shock resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 13 mini |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 13.7 cm (5.4") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 108.8 g |
| Depth | 13 mm |
| Height | 140 mm |
| Width | 71.6 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |



















