
Google GA04978 mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Green
Built to protect. And to last.
With hundreds of hours of drop testing, the case is proven to defend against everyday “oops” moments. And its stain-resistant, silicone material with microfiber lining offers durable protection.
Fits perfectly. Shines elegantly.
Custom-crafted to fit your phone, the case comes in an array of fresh colors with subtle metallic accents.
Mindfully made.
The case is designed together with the phone for seamless charging, clear audio, uninterrupted calls, and more. And it’s made with 42% recycled materials.1
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Pixel 8 Pro |
| Brand compatibility | |
| Product colour | Green |
| Material | Microfibre, Polycarbonate (PC), Silicone |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 31.3 g |
| Depth | 13.4 mm |
| Height | 167 mm |
| Width | 80.9 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Built to protect. And to last.
With hundreds of hours of drop testing, the case is proven to defend against everyday “oops” moments. And its stain-resistant, silicone material with microfiber lining offers durable protection.
Fits perfectly. Shines elegantly.
Custom-crafted to fit your phone, the case comes in an array of fresh colors with subtle metallic accents.
Mindfully made.
The case is designed together with the phone for seamless charging, clear audio, uninterrupted calls, and more. And it’s made with 42% recycled materials.1
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Pixel 8 Pro |
| Brand compatibility | |
| Product colour | Green |
| Material | Microfibre, Polycarbonate (PC), Silicone |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 31.3 g |
| Depth | 13.4 mm |
| Height | 167 mm |
| Width | 80.9 mm |





